Daliom należy zapewnić odpowiednią wilgotność – zwłaszcza w okresie wzrostu, co wiąże się z systematycznym i w miarę obfitym podlewaniem, zazwyczaj robi się to co drugi dzień. I szczególnie w okresie suszy nie można o tym zapomnieć. Roślinę można delikatnie przyciąć na początku jej wzrostu, dzięki czemu zacznie się ona rozgałęziać. A jeśli chcemy, aby dalia ogrodowa kwitła długo i pięknie, należy usuwać jej przekwitłe kwiatostany. W przypadku dalii bardzo ważne jest regularne nawożenie. Każda dalia dekoracyjna to roślina charakteryzująca się bardzo dużym zapotrzebowaniem na takie składniki pokarmowe jak potas oraz fosfor. Szczególnie dużo dalie potrzebują ich w okresie zawiązywania pąków kwiatowych, co oznacza, że po nawozy sięgać należy od wiosny aż do lipca. To gwarancja sukcesu w uprawie pięknych, regularnie pojawiających się kwiatów.
Uprawa dalii ogrodowych powinna uwzględniać również ochronę przed szkodnikami. O ile dalie ogrodowe są dość rzadko atakowane przez choroby, to w sezonie letnim mogą pojawić się na nich mszyce. Stanowią one bardzo duże zagrożenie dla zdrowia sadzonek i mogą znacznie zahamować ich wzrost, a także ograniczyć wiązanie kwiatów. Interwencję należy podjąć jak najszybciej.
Przechowywanie karp zimą
Kiedy nadchodzi jesień i zbliżają się pierwsze przymrozki, dalie trzeba przygotować do zimowego snu. Łodygi ścina się nad ziemią, wykopuje ostrożnie bulwy , otrząsa z ziemi i suszy. Karpy dalii muszą być przechowywane w przewiewnym , suchym miejscu, w którym panuje w miarę możliwości stała temperatura 3-5 stopni Celsjusza. Najważniejsze aby do pomieszczenia nie dostał się mróz. Bulwy najlepiej umieścić w ażurowych skrzynkach i okryć suchym torfem, piaskiem lub trocinami. Warto regularnie sprawdzać stan przechowywanych karp, by móc szybko usunąć te, które zaczynają gnić lub pokrywać się pleśnią.